Guvernul României a aprobat vineri acordarea unui ajutor în valoare de peste 386 de milioane de lei către Complexul Energetic Oltenia, a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin, la finalul ședinței de Guvern.
Acest ajutor de stat se acordă sub forma unui grant pentru finanțarea achiziției de certificate de emisii de gaze cu efect de seră în anul 2024. Suma este destinată asigurării continuării activității Complexului Energetic Oltenia S.A., care operează în producția de energie electrică pe bază de lignit.
„Acest ajutor de stat asigură continuarea activităţii societăţii de producere de energie electrică pe bază de lignit, acoperind o cotă de piaţă de circa 11,8%. Este un factor de stabilitate al sistemului electroenergetic naţional, dar şi un important angajator pe plan regional, cu menţinerea unui număr semnificativ de locuri de muncă, în principal în judeţele Gorj şi Dolj”, a precizat Constantin.
Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania