FacebookTwitterLinkedIn

Mihai Popşoi, în prezent vicepreşedinte al parlamentului Republicii Moldova, a fost numit ministru de Externe, după ce titularul portofoliului, Nicu Popescu, şi-a dat demisia miercuri. În componența guvernului de la Chișinău ar urma să apară un nou minister, cel al Integrării Europene.

Nicu Popescu a fost decorat de preşedinta Maia Sandu cu cea mai înaltă distincţie a Republicii Moldova şi ar putea să devină negociator-şef pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Nicu Popescu: „Pentru a evita orice fel de interpretări eronate privind motivul demisiei mele, subliniez clar: am îndeplinit cu succes obiectivele de politică externă stabilite împreună şi alături de doamna preşedintă Maia Sandu la începutul acestui mandat”, conform RRA.

Totuși, Nicu Popescu a evitat să confirme informaţiile vehiculate în spaţiul public potrivit cărora ar urma să fie numit negociator-şef al Republicii Moldova pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Mihai Popşoi, care va prelua portofoliul de Externe săptămâna viitoare, a avut deja o primă discuţie la telefon cu ministrul român de Externe, Luminiţa Odobescu. Ea l-a invitat să facă o vizită la Bucureşti şi a confirmat angajamentul României pentru dezvoltarea parteneriatului strategic cu Republica Moldova.

Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania.