FacebookTwitterLinkedIn

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale a anunțat promulgarea Legii de ratificare a Acordului dintre România și SUA privind recunoașterea reciprocă a perioadelor de muncă și a dreptului la pensie.

Acordul facilitează recunoașterea perioadelor lucrate atât în România, cât și în SUA, pentru deschiderea dreptului la pensie în baza totalizării, asigurând acordarea proporțională a pensiei de către fiecare stat. Ministerul a subliniat că acest acord permite pensionarilor din cele două țări să valorifice experiența de muncă și să acceseze drepturile de pensie în mod simplificat.

“În baza Acordului va fi posibilă valorificarea perioadelor lucrate atât în România, cât şi în SUA, în vederea deschiderii dreptului de pensie pe principiul totalizării, cu acordarea proporţională a pensiei de către fiecare stat. Actul normativ conţine şi dispoziţii cu privire la încasarea pensiilor în statul ales de către beneficiari. Acest lucru constituie un avantaj important pentru facilitarea mobilităţii pensionarilor din cele două state pe teritoriul celuilalt stat şi a menţinerii accesului lor la drepturile de pensie aflate în plată”, se menţionează în anunţul postat pe reţeaua de socializare.

Printre beneficiile semnificative ale Acordului se numără evitarea dublei contribuții de asigurări sociale a unui lucrător și exceptarea reciprocă a lucrătorilor detașați de la plata contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate în statul unde sunt detașați.

Acordul se concentrează pe persoanele supuse legilor unuia sau ambelor state, precum și pe cele ale căror drepturi derivă de la acestea, în ceea ce privește pensiile, ajutoarele pentru deces și contribuțiile de asigurări sociale de sănătate din sistemul public de pensii.

Documentul se aplică legislațiilor care reglementează pensiile și contribuțiile de asigurări sociale de sănătate din sistemul public de pensii în România.