FacebookTwitterLinkedIn

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) a anunțat că a contractat 1,2 miliarde de euro din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. Acești bani sunt destinați îmbunătățirii serviciilor pentru clienți și creșterii calității acestora, marcând un moment semnificativ pentru instituție în contextul aniversării a 25 de ani de activitate.

“De-a lungul celor două decenii şi jumătate, am reuşit să formăm o echipă implicată în multiple activităţi, o echipă cu mari responsabilităţi în domeniul serviciilor destinate pieţei muncii. Cu fiecare an care a trecut, am învăţat, ne-am adaptat şi am evoluat pentru a răspunde nevoilor şi schimbărilor din societatea noastră care este în continuă transformare. Identificarea şi valorificarea oportunităţilor de ocupare prin oferirea de servicii de calitate, atât pentru cei care caută un loc de muncă cât şi pentru angajatori, sunt deziderate permanente urmărite în activitatea desfăşurată la nivelul întregii structuri a ANOFM. În acest moment, ANOFM oferă servicii profesioniste accesate cu încredere de toţi cei care doresc să intre pe piaţa muncii sau să evolueze în cadrul acesteia şi, totodată, este implicată în atragerea de fonduri europene destinate susţinerii măsurilor de stimulare a ocupării şomerilor. În calitate de actor principal pe piaţa muncii, instituţia noastră a contractat 1,2 miliarde euro din Fondul Social European prin Programul Operaţional Capital Uman 2014-2020, destinaţi susţinerii clienţilor (persoane aflate în căutarea unui loc de muncă şi angajatori), dar şi creşterii calităţii serviciilor dedicate acestora, devenind astfel unul dintre cei mai mari beneficiari POCU din România”, a subliniat Cotoşman.

Cotoșman a subliniat și finalizarea în luna decembrie a obiectivelor propuse prin proiectele de dezvoltare instituțională stabilite în cadrul Strategiei ANOFM. Aceste obiective sunt considerate condiționalități favorizante pentru viitorul Cadru Financiar Multianual al Uniunii Europene.