Bitcoin a depășit pragul de 40.000 de dolari pentru prima dată în acest an, atingând un maxim de 41.500 de dolari, o creștere susținută de aprobarea potențială a unui ETF pe bază de criptomonede și de speculațiile privind reducerea dobânzilor în SUA, transmite CNBC.
Criptomoneda a înregistrat un avans de peste 4% luni, ajungând la cel mai înalt nivel din ultimele 19 luni, într-o tranzacționare la 41.500 de dolari. Este prima dată din luna mai 2022, când Bitcoin a depășit pragul de 40.000 de dolari, conform datelor furnizate de LSEG.
De la începutul anului, moneda virtuală a crescut cu 145%. „Atunci când atingem pentru prima dată 40.000$ în 19 luni, următoarele ținte par să fie 48.000$ și 52.000$”, a explicat Antoni Trenchev, co-fondator al Nexo, o companie de asset-uri digitale.
Anunțul că oficialii U.S. Securities and Exchange Commission s-au întâlnit cu reprezentanți ai Grayscale, BlackRock și Nasdaq a stârnit interesul investitorilor. Documentele SEC au indicat discuții referitoare la conversia Grayscale Bitcoin Trust într-un ETF listat pe bursă. Această mutare a reglementatorului, care inițial s-a opus, oferă o perspectivă pozitivă pentru Bitcoin. „Ritmul la care Bitcoin va atinge 50.000$ depinde de aprobarea potențialului ETF. Totuși, chiar și atunci, nu există garanții că prețul va continua să crească”, a adăugat Trenchev.
Jerome Powell, guvernatorul Rezervei Federale, a declarat că este prea devreme pentru o reducere a ratelor dobânzilor și că FED-ul va menține o politică monetară restrictivă până când va fi sigur că inflația se va întoarce în intervalul țintă de 2%.
Aceste declarații au crescut anticipațiile că FED-ul a terminat ciclul de creștere a dobânzilor, început în martie 2022, care a avut un impact semnificativ asupra economiei americane. Powell a lăsat totuși posibilitatea unei înăspriri viitoare, considerând că este încă „prematur să tragem concluzii certe despre adoptarea unei politici suficient de restrictive”.