Ambasada SUA în România a anunțat că John Kerry, însărcinatul special al preşedintelui american Joe Biden pentru climă, va conduce delegaţia americană la summitul Iniţiativei Celor Trei Mări, programat pentru 6-7 septembrie, la Bucureşti.
În afară de John Kerry, din delegaţia americană mai fac parte Reta Jo Lewis,, preşedintele Băncii de Export-Import a SUA (EXIM), Geoffrey Pyatt, asistentul secretarului de stat pentru resurse energetice şi reprezentanţi ai Departamentului de Comerţ, Departamentului de Energie şi ai Corporaţiei pentru Finanţarea Dezvoltării (Development Finance Corporation).
Summitul Iniţiativei celor Trei Mări serveşte drept platformă cheie pentru promovarea interconectării regionale, consolidarea securităţii energetice şi promovarea progresului durabil.
Ambasadei SUA la Bucureşti: „Participarea robustă delegaţiei americane arată angajamentul de durată al Statelor Unite faţă de eforturile de colaborare care stimulează creşterea şi rezilienţa în întreaga regiune”, conform Agerpres.
De asemenea, Departamentul de Stat al SUA a informat într-un comunicat de presă difuzat vineri că, la Bucureşti, John Kerry va participa la summitul Iniţiativei Celor Trei Mări, axat pe dezvoltarea conexiunilor de transport, energie şi infrastructură digitală între naţiunile europene situate între Marea Baltică, Marea Adriatică şi Marea Neagră.