FacebookTwitterLinkedIn

Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză (CNSP) estimează că producţia de cărbune a României va scădea în 2023 cu 12,5%, până la 2,705 milioane tep, în timp ce importurile se vor diminua cu 40,3%, la 210.000 tep.

Ultima prognoză a echilibrului energetic semnalează că, până în anul 2026, dinamica producţiei de cărbuni cât şi importul acestora sunt prevăzute în scădere, pe măsură ce alte capacităţi de producţie de energie vor fi puse în funcţiune.

În 2024 producţia se va reduce cu 6,7% (la 2,525 milioane tep) şi importurile cu 6,7% (la 195.000 tep), în 2025 cu 8,6% (la 2,31 milioane tep), respectiv cu 4,5% (la 185.000 tep) şi în 2026 cu 10,2% (la 2,075 milioane tep), respectiv cu 2,5% (la 180.000 tep), notează Agerpres.

CNSP precizează că, în 2022, contextul internaţional dificil, în care a fost necesară reducerea dependenţei de importul de gaze naturale, peste care s-au suprapus consecinţele unui an secetos, a impus utilizarea suplimentară a cărbunelui, ceea ce a implicat şi o uşoară majorare a producţiei interne, estimată la 2,8%.