Bugetul Ministerului Energiei pentru anul 2023 a fost aprobat de către Parlament și prevede credite de angajament de 16,8 miliarde de lei, cu 18,8% mai mari faţă de execuţia preliminată pentru 2022.
Cheltuielile de personal sunt așteptate să crească cu 9,17%, la 41 milioane de lei (plus 9,17%).
De asemenea, instituția a bugetat cheltuieli cu bunuri şi servicii de 15,4 milioane de lei, air în 2023 va accesa credite bugetare de 5,4 miliarde de lei, în scădere cu 34,71%, potrivit Agerpres.
Bugetul instituției a fost votat de comisiile reunite de buget-finanţe din Parlament cu 26 de voturi “pentru” şi şase voturi “împotrivă”.
Potrivit secretarului de stat din ministerul Energiei, George Niculescu, instituția are un buget propus pentru anul 2023 de 5,4 miliarde lei, din care 2,9 miliarde lei vor fi asigurate de la bugetul de stat, reprezentând aproximativ 54%.
Veniturile proprii ale ministerului vot totaliza 2,5 miliarde lei, reprezentând aproximativ 45%.