Producţia naţională de automobile s-a majorat cu 27,7%, în perioada 1 ianuarie – 31 octombrie, faţă de același interval din 2021, până la 425.423 de unităţi, arată datele Asociaţiei Constructorilor de Automobile din România (ACAROM).
În luna octombrie 2022, au fost produse, în România, 43.452 de autoturisme, dintre care 28.941 de unităţi la Uzina Dacia de la Mioveni, iar 14.511 unităţi la Uzina Ford de la Craiova.
În perioada ianuarie – octombrie 2022, producţia de autoturisme a atins, la nivel naţional, un volum de 425.423 de unităţi, respectiv 258.569 modele Dacia şi 166.404 modele Ford, în creştere cu 27,7% faţă de perioada similară din 2021, când au fost consemnate 333.179 de exemplare, notează Agerpres.
Față de anul 2020, 2020, majorarea producţiei auto naţionale arată un salt de 19,3%, în timp ce, faţă de primele zece luni din 2019, creșterea este de 4,3%.