Agroland Business System (BVB: AG), grup antreprenorial românesc de retail, agricultură și alimentație, care deține cea mai mare rețea de magazine agricole din România, a obținut venituri consolidate de 184 de milioane de lei în primul semestru 2022, în creștere cu 27% față de aceeași perioadă a anului trecut, și un profit net de 6,2 milioane de lei, mai mic cu 17% comparativ cu primele șase luni din 2021.
În primul semestru 2022, grupul Agroland a operat 247 de magazine (19 MEGA și 228 tradiționale), cu 10 mai multe decât în semestrul 2021.
În ceea ce privește performanța tuturor magazinelor proprii (incluzând performanța magazinelor MEGA), aceasta a crescut semnificativ în S1 2022, ajungând la 53,5 de milioane de lei, plus 24% față de S1 2021.
Numărul de clienți a crescut cu 17%, ajungând la peste 695.000 de clienți care au vizitat magazinele Agroland Tradițional și MEGA în S1 2022 – rezultat firesc ca urmare a creșterii și diversificării portofoliului de clienți prin extinderea geografică realizată de companie, precum și vizarea unor alte categorii de clienți, în special clienți pentru segmentul animale de companie.
Horia Cardoș, fondator și CEO al Agroland Business System: „Rezultatele obținute de grupul nostru în această perioadă sunt pozitive, mai ales având în vedere contextul dificil pe care îl traversăm, cu majorarea accelerată a prețurilor la energie, inflația în continuă creștere și criza agroalimentară care se prelungește.
Acest context nu are totuși un impact negativ asupra diviziei noastre de retail, în special magazinele tradiționale, care inclusiv în perioadele de criză experimentate anterior au înregistrat rezultate foarte bune, determinate de faptul că oamenii se îndreaptă în astfel de momente către nevoile de bază, care sunt acoperite de acest tip de magazine.
De asemenea, divizia noastră de food ne oferă perspective foarte bune pentru perioada următoare. Această divizie, reprezentată de platforma Avicola Mihăilești, produce atât pui de o zi, vânduți în magazinele Agroland, precum și ouă de consum, pentru care compania are încheiate contracte cu retaileri importanți din România, precum Lidl și Mega Image.
Începând din luna ianuarie 2023, capacitatea de producție de la Avicola Mihăilești va crește la 5 milioane de ouă pe lună. Acest aspect ne pune într-o poziție favorabilă, fiind și cel mai mare producător din apropierea Bucureștiului, care este cea mai mare piață din România inclusiv în zona ouălor de consum.”
La sfârșitul lunii septembrie, va fi lansată fabrica de furaje de la Caransebeș, care va asigura 50% din necesarul de furaje și concentrate (proteine, vitamine, minerale) pentru următoarele patru-cinci luni, atât la nivelul fermelor din grup, cât și pentru divizia de retail.
Agroland Business System este listată pe piața AeRO a Bursei de Valori București începând cu data de 1 martie 2021 și se tranzacționează sub simbolul AG. În prezent, compania are o capitalizare de piață de aproximativ 143 milioane de lei.