FacebookTwitterLinkedIn

În luna septembrie, la etajul Galeriei Senso din București (Calea Victoriei, nr. 12C) este deschisă expoziția de grup cu titlul „Castele de nisip”. Selecția expozițională cuprinde schițe grafice, fotografie și obiect, lucrările fiind realizate de Ion Anghel, Ioana Badea, Robert-Alexandru Burdușel, Ada Jugănaru, Sabina-Elena Legănaru și Ana-Ruxandra Pascu. 

Inițiativă a Conf. Univ. Dr. Ion Anghel de la UNArte București, Facultatea de Arte Plastice, Departamentul Pictură, colectiva face parte din programul de arte vizuale conceput de Ana Ștefania Andronic (BUZU) – director artistic al spațiului expozițional și de Ana Daniela Sultana – curator al galeriei. 

„Întâmplarea de față a apărut printr-un proces organic. Suntem un grup care a funcționat câțiva ani sub bagheta actului didactic. Acum nu ne mai leagă nimic sau poate amintirile înrăite de frica dispariției lor” – spunea Ion Anghel, artist și curator. „De aceea, această faptă s-a născut instinctual, aproape pierzându-și valențele educative. Și iată că nu timpul sau regulile hotărăsc durata relațiilor interumane, ci dorința de a nu pune capăt unui act cu sens. Așadar este o zvâcnire împotriva unei despărțiri inevitabile. În aceeași notă s-a înfăptuit și cercetarea noastră. Produsul în sine este efemer, aproape impalpabil și fără structură ori coloană vertebrală. Aidoma unei munci sisifice, distrusă în cazul nostru de un singur val sau o pală de vânt, rămâne solid scopul, gândul, determinarea și știința. Este o demonstrație sentimentală încheiată într-un mod cerebral. Sunt dovezi ale dorințelor noastre de a controla și înțelege lucruri care depășesc propria logică. Pentru noi, a venit vremea să credem în regula care corijează sentimentul”.

ION ANGHEL

Unul dintre cei mai valoroși artiști vizuali ai momentului, cu o carte de vizită impresionantă, Ion Anghel, Doctor în Arte Vizuale, a marcat în ianuarie 2022 debutul unui nou sezon de expoziții și evenimente culturale la Galeria Senso, un spațiu-reper aflat în centrul Bucureștilor, destinat prezentării și promovării artei contemporane susținute prin Programul „Catena pentru Artă”. „Retroactiv” a fost cea de-a doua expoziție personală (prima a fost în 2015) semnată de Ion Anghel la Galeria Senso și a reunit cele mai recente lucrări ale artistului, care făceau trimitere la „o apetență către trecutul recent”. Ion Anghel a expus pentru prima dată la vârsta de 19 ani;  expoziția concurs de pictură tânără (București, 1992), prezența la prima expoziție de grup la Festivalul Studențesc de la Timișoara (1993) și realizarea picturii parietale de grup la Colegiul Les Bruyères (Valentigny, Franța, 1994) aveau să anunțe și succesul artistului de mai târziu. A absolvit Liceul de Arte Plastice „Nicolae Tonitza”, iar în 1999, Academia de Artă București, Secția Pictură, la clasa profesor Florin Ciubotaru; în același an a absolvit și un Master în Pedagogia Artei. Tot atunci a avut prima expoziție personală, la Galeria Orizont din București. A urmat un lung șir de succese, cu lucrări de referință pentru creația sa artistică, expuse la galerii de artă și muzee din Capitală și din țară. A expus în 2015 și la Muzeul Național de Artă al Republicii Moldova din Chișinău, iar doi ani mai târziu era răsplătit cu Medalia Comemorativă „Mihail Grecu” și cu Premiul „Mihail Grecu”, acordate de Uniunea Artiștilor Plastici din Republica Moldova, cu ocazia Saloanelor Moldovei, ediția XXVII. A fost distins cu numeroase premii și diplome de excelență; în anul 2019, după douăzeci și cinci de ani de activitate prodigioasă, a primit Premiul pentru Pictură al UAP România, al cărei membru este din 1997 și în cadrul căreia este Președinte al Comisiei de Onoare, Disciplină și Arbitraj. La vârsta de 34 de ani, Ion Anghel devenea Doctor în Arte Vizuale, cu teza „De la obiect la obiectualism în artele vizuale contempo­rane”.

 „Continuăm – prin acest proiect expozițional inițiat de Ion Anghel, seria de colaborări cu nume consacrate autohtone de curatori-invitați din programul Galeriei Senso” – a menționat Ana Daniela Sultana, curatorul Galeriei Senso. Evenimentul precedent, având-o curatoare pe Raluca Ilaria Demetrescu, a constituit un real succes atât în ceea ce privește aportul de artiști și lucrări noi în portofoliul galeriei, cât și în ceea ce privește diversitatea publicului galeriei, iar anul trecut, colectiva «Desemne de peste an» a reunit lucrări ale studenților secției de Grafică din cadrul Facultății de Arte Plastice a UNArte București, aflați sub îndrumarea coordonatoarei de an, dr. Anca Boeriu. Însă, adevărata reușită a acestei serii ar fi aceea că, lucrând cu mentori din domeniul artelor vizuale, putem realmente contribui la formarea noilor generații de artiști, oferindu-le posibilitatea de expunere atât de necesară într-o primă etapă a parcursului artistic. Ion Anghel, în plus, merge cu studenții săi în tabere de creație, «Castele de nisip» fiind produsul unui astfel de demers desfășurat timp de o săptămână, vara aceasta în Deltă, la Sf. Gheorghe. Expoziția ai cărei protagoniști sunt Ion Anghel, Ioana Badea, Robert-Alexandru Burdușel, Ada Jugănaru, Sabina-Elena Legănaru și Ana-Ruxandra Pascu se configurează, astfel, ca o întâlnire între un profesor universitar de pictură și foștii săi studenți, al cărei rezultat nu este, în mod surprinzător, pictura”. 

Ion Anghel, Anca Boeriu și Raluca Ilaria Demetrescu se numără printre artiștii care, în buna tradiție pedagogică se ocupă, pe lângă propriile activități expoziționale, și de promovarea și susținerea tinerilor artiști.

La Galeria Senso au fost găzduite de la începutul acestui an expozițiile-eveniment „Retroactiv” (Ion Anghel, 12 ianuarie – 12 februarie), „Tris de pictură” (Arina Bican, Liviu Mihai și Augustin Răzvan Radu, 22 februarie – 22 martie), „Cutia Pandorei” (Paul Hitter, 24 martie – 16 aprilie) și Once, on the Far Side of Yesterday (Paul Barbu, 28 aprilie – 28 mai), expoziția colectivă de pictură abstractă a artiștilor contemporani Sabina Legănaru, Florentina Otari, Augustin Răzvan Radu și Constantin Rusu,„Why a Story Rather Than the Field of It” (la etaj, 14 iunie – 30 iunie), expoziția capsulă „Notes on a Post-Consumerist Landscape” (la parter, 21 iunie – 13 iulie), care a adus laolaltă lucrări de artă textilă și ceramică, semnate de două artiste contemporane foarte apreciate pentru discursul lor plastic, Megan Dominescu și Maria Pop Timaru, și expoziția de grup sugestiv intitulată „Clouds & I Clouds” (4 – 31 august)Aceasta din urmă a reunit lucrări semnate de 15 artiști vizuali cu practici, idei, viziuni și preocupări artistice diferite: Alexandru Claudiu Maxim, Augustin Răzvan Radu, Anca Boeriu, Beaver, Buzu, Denis Nanciu, Liliana Basarab, Maria Pop Timaru, Marian Cîmpeanu, Marian Codrea, Radu Carnariu, Raluca Ilaria Demetrescu, Robert Lörincz, Sergiu Chihaia și Teodora Gavrilă. La sfârșit de vară, în perioada 20 – 31 august, în paralel cu ampla și eclectica expoziție de grup „Clouds & I Clouds”, curatoriată de Raluca Ilaria Demetrescu la etaj, s-a desfășurat, la parter, o altă colectivă, dedicată „Artelor focului”, o expoziție care a reunit lucrări ale artiștilor Dan Băncilă, Liviu Brezeanu, Lucian Butucariu, Dinu Câmpeanu, Daniela Făiniș, Denis Nanciu, Aniela Ovadiuc și Cristian Pentelescu. 

Aducem arta mai aproape de tine!” este deviza Galeriei Senso, o inițiativă a antreprenoarei Anca Vlad, susținută de Fundația Fildas Art și de farmaciile Catena, prin programul Catena pentru Artă, în calitate de sponsor.

Situată într-o zonă de interes și vizibilitate urbană, pe care o poate spori prin oferta sa culturală, Galeria Senso organizează periodic expoziții care fac parte dintr-un program complex, sunt atent elaborate și deschise cu generozitate tuturor artiștilor care vor să se manifeste autentic și original!Acestea sunt susținute de materiale promoționale – cataloage editate în condiții tehnice deosebite, volume cu caracter monografic, flyere, dar și știri, reportaje și filme de artă care se difuzează pe postul de televiziune online cu același nume (www.sensotv.ro). Site-ul www.galeriasenso.ro încorporează și platforma unui magazin online, oferind posibilitatea vizionării și achiziționării operelor de artă printr-un singur click.

Expoziția de grup „Castele de nisip” este deschisă publicului în perioada:

1 – 30 septembrie 2022

Galeria Senso, etaj (Calea Victoriei, nr. 12C)

Program de vizitare: luni – sâmbătă, între orele 12:00 și 19:00