Producătorul de energie Nuclearelectrica, care administrează centrala din Cernavodă, a raportat pentru primul semestru al anului un profit net de 1,2 miliarde lei, în creştere cu 217% faţă de perioada similară a anului trecut.
În primele șase luni din 2021, compania a raportat un profit net de 385,3 milioane de lei.
”În perioada de 6 luni încheiată la 30 iunie 2022, SNN a obţinut un profit net de 1.220.792.000 lei în creştere cu 216,8% faţă de perioada similară a anului trecut. Rezultatul din exploatare (EBIT) a înregistrat o creştere cu 208,8%, iar EBITDA o creştere cu 133,1% faţă de aceeaşi perioadă a anului anterior”, anunţă compania de stat.
Veniturile din exploatare au crescut cu 127%, la 3,14 miliarde lei, determinată de “creşterea cu 143% a preţului mediu ponderat, inclusiv Tg, al energiei electrice vândută în semestrul I 2022 faţă de preţul mediu ponderat din aceeaşi perioadă a anului 2021”, transmite news.ro.
În primul semestru, Nuclearelectrica a vândut o cantitate totală de energie electrică mai mică cu 5,1% decât în perioada similară din 2021, din cauza unei producţii de energie electrică mai mică cu 2,3%.
De asemenea, programul de investiții al companiei se ridică la o valoare totală de 702,7 milioane de lei, fără componenta alocată plăţii serviciului datoriei aferent împrumuturilor pe termen lung.
Veniturile realizate pe piaţa de energie electrică aferente livrărilor de energie electrică din primul semestru se ridică la 3 miliarde de lei, mai mari cu 130,6% faţă de rezultatele din aceeași perioadă a anului trecut.