FacebookTwitterLinkedIn

Conform „Raportului pe 2022 privind riscurile globale”, datoria suverană a crescut semnificativ din cauza pandemiei. La nivel global, datoria guvernamentală a crescut cu 13 puncte procentuale, ajungând la 97% din PIB, în anul 2020.

Concluziile „Raportului pe 2022 privind riscurile globale”, publicat de Forumul Economic Mondial (WEF),  relevă faptul că în ţările în curs de dezvoltare, finanţele publice aflate deja sub presiune se confruntă cu un risc crescut din cauza gradului de îndatorare şi a aprecierii dolarului SUA, notează Agerpres.

Astfel, specialiștii apreciază că această „criză a datoriilor” a început deja să fie percepută ca o ameninţare critică pe termen scurt şi mediu la adresa omenirii. Potrivit acestora, din cauza îndatorării excesive, multe state se vor confrunta cu dificultăţi în gestionarea impactului economic al pandemiei şi în finanţarea tranziţiei spre emisii zero.

Deşi rata angajării se apropie de nivelul de dinaintea angajării în multe economii avansate, pe plan global redresarea pieţei muncii în urma crizei provocate de pandemie este în urma redresării economice, rata angajării globale rămâne mai scăzută decât era înaintea pandemiei. De asemenea, creşterea semnificativă a numărului de demisii în economiile avansate a dus la scăderea participării la piaţa muncii.

Cei mai afectați au fost tinerii, femeile şi angajaţii cu calificări inferioare. Conform Organizaţiei Internaţionale a Muncii, crearea de noi locuri de muncă pentru a le compensa pe cele pierdute în timpul pandemiei va dura cel puţin până în anul 2023, iar multe din aceste slujbe ar urma să aibă o productivitate scăzută şi o calitate slabă.