FacebookTwitterLinkedIn

Ungaria eliberează o parte din rezervele strategice de petrol pentru a preveni penuria de combustibil în urma incidentului petrecut la rafinăria grupului austriac de petrol și gaze OMV de la Schwechat, lângă Viena, a anunțat sâmbătă Guvernul Ungariei, potrivit Reuters.

Rezerve de combustibil, în valoare de 18 milioane de litri de benzină și 29 de milioane de litri de motorină, vor fi puse la dispoziția OMV pentru achiziționare și distribuire în interiorul Ungariei, potrivit unui decret publicat sâmbătă în Monitorul Oficial.

„În ciuda incidentului de la rafinăria austriacă a OMV, aprovizionarea cu combustibil este asigurată”, a transmis ministrul Tehnologiei și Inovării Laszlo Palkovics.

OMV a declarat la începutul acestei luni că a avut loc un incident mecanic la rafinăria sa de la Schwechat, care a intrat în mentenanță din 19 aprilie.

Austria a anunțat pe 4 iunie că va elibera o parte din rezervele sale strategice de petrol pentru a preveni lipsa de combustibil în urma acestui incident.