FacebookTwitterLinkedIn

Un tweet al lui Elon Musk, care spune că Japonia „va înceta să existe la un moment dat” dacă rata natalității nu va crește, a dat naștere unui val uriaș de sarcasm și furie – deși ținta angoaselor provocate este mai degrabă guvernul japonez, care are în prezent puține acțiuni menite să adreseze și să stimuleze acest subiect.

Musk, fondatorul și CEO-ul Tesla, a postat pe Twitter „cu riscul de a spune ceva ce este evident cu ochiul liber, dacă nu se schimbă ceva astfel încât rata natalității să fie mai mare decât rata mortalității, Japonia va înceta să existe la un moment dat. Aceasta ar fi o mare pierdere pentru omenire.”

Comentariul a atins un punct sensibil printre japonezi, a căror populație a atins un punct maxim în 2008 și de atunci este în declin constant, cu o rată foarte mică a natalității de aproape 125 de milioane înregistrate în 2021.

Japonia rămâne a treia economie a lumii, gazdă a celor mai mari companii globale, de la producători de mașini până la dezvoltatori de jocuri, dar și o legătură-cheie pentru lanțurile de furnizare de semiconductoare.

“Care este sensul acestei postări?” a scris Tobias Harris, senior fellow la Center for American Progress. “Anxietățile privitoare la viitorul demografic al Japoniei nu țin de faptul că ‘Japonia va înceta să existe la un moment dat’, ci mai degrabă de profundele dislocări sociale care apar ca rezultat al nivelului redus al populației.”

Alte observații la postarea lui Musk notează că natalitatea scăzută nu este doar o plagă care afecteză Japonia, ci și alte țări din lume, cum ar fi Germania, de exemplu, – unde Tesla tocmai a deschis o fabrică – și că Japonia este doar prima țară unde această plagă este cel mai evidentă.

Multe comentarii ale japonezilor la postarea de ieri spun că situația nu este deloc surprinzătoare și au pleznit guvernul pentru că nu face suficient pentru a contracara acest fapt, cum ar fi să ofere mai multe centre de îngrijire a copiilor de până la trei ani sau să faciliteze procesul de reîntoarcere la muncă a tinerelor mame. “Politicienii spun că rata natalității este în scădere, dar încă nu este vizibilă nici o acțiune concretă de contracarare…. ce se mai poate spune? Există o contradicție între declară și ce fac,” a scris un utilizator Twitter – SROFF. “În acest context, ce familie va spune ‘Okay, hai să facem un copil’? Cred că Japonia se află într-o situație disperată.

Credit Foto: Shutterstock.com