În fiecare an, pe 8 mai, se marchează Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii pentru a sărbători dedicarea și impactul a milioane de voluntari care oferă ajutor în comunitățile lor.
Într-un mesaj adresat cu ocazia Zilei Mondiale a Crucii Roșii și Semilunii Roșii, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei Române și președintele Societății Naționale de Cruce Roșie din România, a declarat:
„Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii recunoaște munca noastră pentru a face România și lumea întreagă un loc mai bun pentru fiecare. În ultimele luni, comunitățile locale au ajutat în mod admirabil pe refugiații din Ucraina. Voluntarii Crucii Roșii Române sunt mereu la punctele de frontieră și în centrele de refugiați, pentru a oferi protecție, sprijin, informații și articole de primă necesitate. Sunt mândră de mobilizarea umanitară pe care o văd în țara noastră! Generozitatea societății românești mă face să cred în puterea binelui.”
Mișcarea de Cruce Roșie și Semilună Roșie este formată din Comitetul Internațional al Crucii Roșii, Federația Internațională a Societăților de Cruce Roșie și Semilună Roșie și 192 de Societăți Naționale.
Voluntarii sunt primii care răspund nevoilor, lucrând neobosit pentru a-i sprijini pe cei mai afectați. Aceștia se află pe teren în locurile afectate de dezastre și conflicte, verificând vecinii și străinii, conducându-i spre siguranță și îngrijire, acordând primul ajutor și distribuind materiale umanitare esențiale. Sunt oameni care, în mod obișnuit, îi pun pe ceilalți pe primul loc.
În România, în decurs de un an, voluntarii Crucii Roșii Române au ajutat 1,5 milioane de persoane în timpul pandemiei COVID-19, prin intervenția în situații de urgență, acordând și predând primul ajutor și sprijinind persoanele vulnerabile prin programe sociale.