Suzuki Motor plănuiește să investească aproximativ 150 mld. de yeni (1,26 mld. de dolari) pentru a produce vehicule electrice și baterii în India. Obiectivul companiei este de începe producția în anul 2025.
Premierul japonez Fumio Kishida vizitează India sâmbătă pentru a se întâlni cu Narendra Modi. Planul de investiții al Suzuki Motor va face parte dintr-o strategie mult mai amplă care presupune investiții de aproximativ 5 trilioane de yeni în următorii cinci ani, în India, potrivit agenției de presă Nikkei.
Informațiile diseminate cu rapiditate în presa japoneză nu au fost încă confirmate oficial de reprezentanții companiei.
În scenariul prezent, Maruti Suzuki, companie indiană de automobile (integrată în grupul Suzuki Motors), se concentrează pe producția vehiculelor cu CNG (gaz natural comprimat) în India pentru modelele de mașini Celerio și WagonR.
Cu toate acestea, competiția Maruti Suzuki din India, cum ar fi Tata Motors, MG, Hyundai și altele, sunt pe cale să depășească compania indiană prin producția și comercializarea de autovehicule electrice la prețuri accesibile pe piața auto din India.