Versiunea 15.4 de iOS este disponibilă pentru instalare şi aduce funcţionarea autentificării faciale cu mască.
Apple a anunțat anterior că lucrează la un sistem de autentificare Face ID care să funcţioneze atunci când utilizatorii poartă mască.
Noua facilitate trebuie activată din meniul de Settings, iar utilizatorul trebuie să treacă, din nou, prin procesul de recunoaştere facială, însă cu masca pe faţă.
Apple aduce și Tap to Pay, care permite firmelor să folosească iPhone pentru a recepţiona plăţi. Spre exemplu, un mic magazin de cartier poate renunţa la POS şi primi plăţile contactless direct pe iPhone, potrivit news.ro.
Noua versiune aduce şi o serie de setări care îmbunătăţesc securitatea AirTag-urilor și au fost adăugate mai multe zeci de noi emoji-uri.