FacebookTwitterLinkedIn
Expertul în sănătate al PSD, fostul reprezentant al României la OMS, Alexandru Rafila, consideră, însă, că ar fi necesară o carantină de o lună, stabilită de comun acord cu sindicatele şi patronatele.
Alexandru Rafila: „Nu vreau să avem o carantină care să îngrozească lumea. Ar trebui să fie o reducere a activităţilor care să fie sprijinită de populaţie, să fie explicată populaţiei, să existe un interval liber înainte, deci să intre în vigoare nişte măsuri încât toată lumea să se poată pregăti, fie o familie, fie un agent economic, şi acest lucru se face împreună cu participarea celor care sunt afectaţi”, conform RRA.