Din cauza scumpirii semnificative a gazelor naturale, în mai multe orașe prețul gigacaloriei aproape că se va dubla. Cele mai mari creșterii sunt la Bârlad, Oradea, Arad și București, de la aproximativ 160-170 de lei, la peste 300 de lei.
Cele mai mici scumpiri sunt la CET Craiova și CET Govora, de aproximativ 20%.
ANRE precizează că acesta nu este prețul plătit de populație și reprezintă doar costul agentului termic la care se adaugă tarifele de transport și distribuție; din calculul final, primăriile de cei care vor fi subvențiile acordate populației, notează Rador.