FacebookTwitterLinkedIn

Consumului naţional de energie a atins cote maxime istorice, pe fondul temperaturilor ridicate înregistrate în ultima perioadă,  depăşindu-le pe cele înregistrate la sfârşitul lunii iunie, potrivit unui comunicat al Transelectrica.

Consumul maxim orar a fost 8.489 MW şi 8.552 MW miercuri, respectiv joi. De asemenea, consumul mediu a fost 7.436 MW şi 7.474 MW, în cele două zile analizate.