FacebookTwitterLinkedIn

Valoarea acestor dividende se ridică la 24.3 milioane de lei, respectiv 4.9 milioane de euro, transmite compania.

„Achitarea acestei obligații contractuale este o reiterare a angajamentului Apa Nova față de parteneri și bucureșteni, într-un context atât de plin de provocări, precum criza pandemică. În 2020, Apa Nova a asigurat continuitatea serviciilor la cel mai înalt nivel calitativ, activitatea sa nefiind întreruptă nici măcar o secundă. Totodată, am extins măsurile de siguranță și protecție pentru toți cei peste 1.800 de angajați, continuând eforturile investiționale de modernizare a rețelelor de apă și canalizare asumate prin prelungirea Contractului de Concesiune”, a declarat Irina Munteanu, Director General Adjunct – Chief Financial Officer Apa Nova.

Parteneriatul dintre Municipiul București și Apa Nova a fost reconsolidat în anul 2020, prin semnarea actului adițional care prevede prelungirea Contractului de Concesiune până în anul 2037, care garantează investiții de 367,9 milioane de euro în sistemul de apă și canalizare.

Apa Nova a realizat investiții de 19 milioane de euro în anul pandemic 2020, planul investițional fiind axat atât pe infrastructura de apă și canalizare din București, transpus în proiecte precum extinderea rețelei prin programul BUCUR, eficientizarea liniei de biogaz la Stația de Epurare a Apei Uzate Glina sau filiera de electroclorinare la Stația de tratare a apei Roșu, dar și pe programul accelerat de digitalizare.

Din 2000, Apa Nova, o companie a Grupului Veolia, și-a asumat responsabilitatea gestionării resurselor de apă, tratarea și distribuția apei către consumatori, evacuarea apelor uzate și a apelor meteorice din Municipiului București. În cei peste 20 de ani compania a realizat investiții de peste 530 de milioane de euro.