Așadar, România „își deschide granițele” turiștilor străini, a anunțat joi seară, Ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului, Claudiu Năsui.
„Practic, s-a eliminat din Hotărârea de Guvern amendamentul care reglementează lucrurile acestea, mai precis lista persoanelor care aveau dreptul să vină. Pe lângă criteriile generale pentru ţările din listele roşii, galbele şi verzi mai era şi o listă a persoanelor care aveau voie să vină în ţară. Această listă este eliminată. În momentul acesta, România este deschisă şi turismului extern”, a explicat Claudiu Năsui, care a punctat că acest lucru a fost cerut de către mai toate organizaţiile de profil din turism.
Autorităţile au actualizat, joi seară, lista ţărilor considerate cu risc epidemiologic şi măsurile care se impun persoanelor care vin din acestea.