FacebookTwitterLinkedIn

Proiectul este finanţat prin Programul Operaţional Infrastructura Mare, a anunțat miercuri Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime SA Constanţa.

Pe 25 mai 2021, Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii a semnat contractul de finanţare a proiectului ‘Extinderea la 4 benzi a drumului de circulaţie existent între Poarta 10 bis şi Poartă 10’, proiect finanţat prin Programul Operaţional Infrastructură Mare. Valoarea contractului de finanţare este de 59.923.500 lei, inclusiv TVA, din care: fonduri europene 42.840.425 lei, buget de stat 16.931.350 lei şi contribuţia CN APM SĂ, 151.725 lei”, informează compania.

Concret, se va realiza un drum cu 4 benzi de circulaţie cu o lungime de 982 metri, în incinta portului, alături de un sens giratoriu şi două bretele de acces ce vor reprezenta punctul de conexiune pe fiecare sens de circulaţie de acces intrare sau ieşire pe la Poarta 10 bis.

”Obiectivul general al proiectului ‘Extinderea la 4 benzi a drumului de circulaţie existent între Poarta 10 bis şi Poarta 10’ îl constituie modernizarea infrastructurii portuare în vederea manipulării unui volum crescut de marfă, în condiţii competitive, modernizarea şi fluidizarea drumului de circulaţie existent între Poarta 10 bis şi Poarta 10 care să reducă timpul de tranzitare a autovehiculelor către porţile de acces ale portului Constanţa, în condiţii de siguranţă”, arată compania.