Recolta din 2020 a fost mai mică cu aproape patru milioane de tone față de anul precedent din cauza secetei pedologice extreme, arată datele provizorii publicate de Institutul Național de Statistică, conform RADOR.
Cea mai mare recoltă la grâu a fost raportată de Franța, urmată de Germania, Polonia, Spania și Italia.
România a exportat în 2020, în spațiul intra și extracomunitar, peste două treimi din cantitatea de grâu produsă, încasând mai mult de 840 de milioane de euro.