FacebookTwitterLinkedIn

Premierul Mario Draghi a declarat că guvernul italian a decis să clasifice regiunile italiene ale căror date epidemiologice sunt satisfăcătoare din nou în „zona galbenă”, cu risc moderat, relatează AFP, citată de Agerpres.

„Se va acorda prioritate activităţilor în aer liber”, a mai declarat premierul. „Toate instituţiile şcolare se vor redeschide cu prezenţă fizică în zonele galbene şi portocalii”, a adăugat el.

Redeschiderea progresivă se va baza pe doi piloni: menţinerea distanţării fizice şi portul măştii, dar şi accelerarea campaniei de vaccinare.

„Probabilitatea să fim obligaţi să impunem din nou restricții este foarte mică dacă vom respecta regulile de prevenţie”, a precizat Draghi.