FacebookTwitterLinkedIn

Investiția se încadrează în strategia națiunii nordice de a atinge nivelul zero net de emisii de carbon până în 2045, scrie Bloomberg.

Noua propunere completează viziunea anterioară, realizându-se astfel cel mai mare plan-cadru al țării pentru acest gen de cheltuieli, a declarat vineri ministrul infrastructurii, Tomas Eneroth. Acesta va fi pus în aplicare din 2022, dacă este aprobat în Parlament.

Și ministrul Per Bolund, responsabil cu politicile climatice, a subliniat necesitatea dezvoltării de noi linii principale, reducerea emisiilor din transport și conectarea celor trei regiuni metropolitane ale țării.

De asemenea, planul include construcția unei rețele feroviare de mare viteză, de mult timp aflată în dezbateri în Suedia.