FacebookTwitterLinkedIn

„Iranul a informat agenţia că, pentru a respecta o lege adoptată recent de Parlament, intenţionează să producă uraniul cu o puritate de 20% la Centrala de Îmbogăţire a Carburantului Fordow”, a anunţat agenţia într-un comunicat de presă.

Anunțul Iranului referitor la intenţiile sale de a încălca acordul nuclear, vine ca reacţie la retragerea Washingtonului din acord şi la reimpunerea sancţiunilor americane împotriva Teheranului, informează Reuters.

Măsura este una dintre multele menţionate într-o lege adoptată luna trecută de Parlamentul iranian, ca reacţie la uciderea celui mai reputat cercetător în domeniul nuclear al Iranului, atribuită de către Teheran Israelului.