FacebookTwitterLinkedIn

Franța a înregistrat vineri peste 40.000 de cazuri noi și 298 de decese. Alte națiuni, inclusiv Rusia, Polonia, Italia și Elveția, au raportat, de asemenea, noi recorduri, relatează BBC.

De altfel, infectările zilnice din Europa s-au dublat în ultimele 10 zile, pe continent fiind acum un total de 7,8 milioane de cazuri și aproximativ 247.000 de decese.

La nivel global, există peste 42 de milioane de cazuri și 1,1 milioane de decese.

Oamenii de știință au avertizat că, deși se fac progrese cu o viteză fără precedent în crearea unui vaccin, acesta nu va readuce viața la normal în primăvară. Ar putea dura până la un an pentru ca un vaccin să fie lansat.

Aflat într-o vizită la un spital din regiunea Parisului, Macron a spus că oamenii de știință l-au informat că virusul va fi prezent cel puțin până la vară. Totuși, încă este prea devreme pentru a spune dacă Franța va intra în carantină completă sau parțială.