FacebookTwitterLinkedIn

Precedentul record a fost înregistrat în urmă cu o săptămână, când au fost raportate 1.767 de cazuri.

Se înregistrează un nou record și al cazurilor zilnice înregistrate în București – 405.

În ultimele săptămâni, mai mulți medici, între care Alexandru Rafila, reprezentantul României la Organizația Mondială a Sănătății, Sebastian Oancea, managerul spitalului de Boli Infecțioase din Timișoara, Carmen Dorobaț, directoarea spitalului de Boli Infecțioase din Iași, au avertizat asupra pericolului pe care îl reprezintă pentru sistemul medical depășirea pragului de 2000 de cazuri zilnice, notează G4Media.