FacebookTwitterLinkedIn

Autoritățile din Turcia au declarat că purtarea măștii în public este obligatorie începând cu 17 iunie. Numărul de cazuri de contaminare cu noul coronavirus a început să crească din nou, anunță AFP, conform Agerpres.

Numărul de cazuri din ultimele 24 de ore a crescut cu 1.429. Decizia executivului a fost luată la recomandarea Comitetului științific care oferă consiliere guvernului. Măsura se impune pentru Ankara și Istanbul. De asemenea, guvernatorul din Bursa, nord-vestul Turciei, a anunțat că va lua o decizie similară pentru această provincie.

Cu câteva săptămâni în urmă s-a stabilit că purtarea măștii de protecție este obligatorie în mijloacele de transport în comun și în magazine. Cu toate acestea, decizia de miercuri reflectă preocuparea autorităţilor faţă de creşterea alarmantă a numărului de cazuri de Covid-19 în ultimele zile.

Prin urmare, noile reguli impun purtarea măștii în public în 48 din cele 81 de provincii din Turcia. Într-o conferinţă de presă, Fahrettin Koca, ministrul sănătăţii le-a cerut miercuri cetăţenilor săi “să nu lase garda jos prea devreme”, afirmând totuşi că situaţia este “sub control”.