Președintele American Donald Trump a anunțat luni la Casa Albă că motivul pentru care a fost redus numărul de militari americani este strict de natură financiară. Prin urmare, SUA va păstra 25.000 de soldați în Germania, în timp ce 9.500 dintre aceștia vor fi retrași, informează Digi24.
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat că trupele retrase din Germania este posibil să fie repoziționate pe flancul estic al NATO deoarece a rămas cel mai vulnerabil. Acesta a mai menționat că este posibil ca o parte din militari să fie găzduiți în țara noastră.
Președintele Trump face reproșuri Germaniei, pretinzând că Berlinul are restanțe când vine vorba de plățile către NATO, informează DPA. De asemenea, președintele a mai adăugat că trupele americane din Germania însumează costuri extrem de mari pentru SUA.
Mai mult decât atât, Donald Trump a acuzat Germania că a tratat incorect SUA din punct de vedere al comerțului. „Aşa că dacă facem rău comerţului, facem rău şi NATO”. De asemenea, Trump a acuzat și alte state că profită de generozitatea Americii, dar niciun alt stat nu se compară cu Germania.
În prezent, aproximativ 34.500 de militari americani locuiesc împreună cu familiile lor în cele 21 de baze americane de pe teritoriul german. Efectivele pot atinge 52.000 de membri dacă au loc anumite rotații.