FacebookTwitterLinkedIn

Vânzările au scăzut în mod constant de la un vârf atins în aprilie, la scurt timp după ridicarea restricţiilor impuse magazinelor din cauza pandemiei de Covid-19, notează News.ro.

Statisticienii afirmă că o parte a declinului de 0,9% al vînzărilor cu amănuntul din august reflectă schimbarea comportamentului consumatorilor, care au preferat să meargă la restaurante, care au fost redeschise mai recent.

„Datele din august privind vânzările cu amănuntul aduc mai multe dovezi că revenirea cheltuielilor consumatorilor a încetinit considerabil în trimestrul trei şi ar trebui să determine pieţele să se îndoiască dacă Banca Angliei va fi într-adevăr în măsură să mărească dobânda de referinţă imediat după februarie”, a declarat analistul Samuel Tombs de la Pantheon Macroeconomics.