, Staff

SportsMoney |
|

Spaniolul Guillermo Garcia-Lopez a câștigat BRD Năstase Ţiriac Trophy

Jucătorul de tenis Guillermo Garcia-Lopez, locul 45 ATP, a câştigat turneul BRD Năstase Ţiriac Trophy, dotat cu premii în valoare totală de 494.310 euro, informează Mediafax.
Guillermo+Garcia+Lopez

În finala disputată duminică, Guillermo Garcia-Lopez l-a învins pe cehul Jiri Vesely, locul 46 ATP, cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (11). Meciul a durat două ore şi 14 minute.

Pentru câștigarea turnelului, tenismanul spaniol primit un premiu de 80.000 de euro şi 250 de puncte ATP. Finalistul Jiri Vesely a obţinut 42.100 de euro şi 150 de puncte ATP.

Turneul de la București este al cincilea titlu la simplu din cariera lui Garcia-Lopez şi al doilea din acest an, după cel câştigat la Zagreb.

În proba de dublu s-a impus cuplul Marius Copil – Adrian Ungur, care a învins în finală, cu scorul de 3-6, 7-5, 17-15, perechea Nicholas Monroe/Artem Sitak (SUA/Noua Zeelandă). Pentru această victorie, Ungur şi Copil au primit 24.280 de euro şi 250 puncte ATP.