, Staff

SportsMoney |
|

Portugalia este noua campioană la fotbal a Europei

Naţionala de fotbal a Portugaliei a câştigat, duminică seară, cu scorul de 1-0, după prelungiri, meciul jucat cu Franţa în finala EURO 2016, disputată pe Stade de France din Paris, informează MEDIAFAX. Selecţionata antrenată de Fernando Santos a obţinut primul titlu european din istorie.
EURO 2016 Portugalia

Golul Portugaliei a fost marcat de rezerva Eder, care a înscris în minutul 108 cu un șut din afara careului.

Echipa Portugaliei: Rui Patricio – Cedric, Pepe, Fonte, Raphael Guerreiro – William Carvalho – Renato Sanches (Eder 79), Joao Madrio, Adrien Silva (Joao Moutinho 66) – Ronaldo (Quaresma 25), Nani. Selecţioner: Fernando Santos.

Echipa Franței: Franţa: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny, Evra – Matuiti, Pogba, Sissoko (Martial 110′) – Payet (Coman 58), Giroud (Gignac 78), Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Portugalia câștigă pentru prima dată trofeul european, după ce în 2008 a pierdut finala din ediția dispitată pe teren propriu în fața Greciei.

Franța se mulțumește cu cele două trofee câștigate în 1984 și 2000.