, Forbes Staff

I am a Breaking News Editor at Forbes Romania, with a focus on covering important tech and business news. Graduated from University of Bucharest with an MA in Political Journalism. Worked as a journal...

SportsMoney |
|

Naomi Osaka a câștigat marele premiu de la Australian Open. Jucătoarea de tenis niponă pleacă acasă cu 2 mil. de dolari

Naomi Osaka este câștigătoarea competiției din 2021 de la Australian Open. Jucătoarea de tenis pleacă acasă cu 2 milioane de dolari.
naomi-osaka

Finala de la Australian Open le-a adus împreună pe japoneza Naomi Osaka (locul 3 WTA și cap de serie numărul 3) și Jennifer Brady (SUA), locul 24 WTA și cap de serie numărul 22.

Jucătoarea niponă s-a impus într-o oră și 16 minute, cu 6-4, 6-3. În urma rezultatului de la Melburne, Naomi Osaka trece în palmaresul său al patrulea titlu de Grand Slam.

Osaka va urca pe locul 2 în clasamentul WTA, depășind-o pe Simona Halep, care a fost eliminată în sferturi la AusOpen.