, Contributor

Scriu despre publicitate și media de 20 de ani. În 2013, am publicat cartea de interviuri „Primul an de publicitate”.

SportsMoney |
|

Mihaela Buzărnescu a câștigat primul său turneu din carieră, impunându-se categoric în finala de la San Jose

Mihaela Buzărnescu (30 de ani), locul 24 în clasamentul WTA, a câştigat primul său trofeu din carieră, după ce a întrecut-o, cu 6-1, 6-0, pe Maria Sakkari din Grecia, locul 49 WTA, în finala turneului de la San Jose (SUA).
Mihaela Buzarnescu

Mihaela Buzărnescu a câștigat fără probleme finala competiției de la San Jose, turneu cotat în categoria Premier, cu premii totale de 799.000 de dolari.

Pentru această performanță, românca a primit un premiu de 136.695 de dolari şi 470 de puncte în clasamentul WTA, ocupând din această săptămână locul 20 în topul mondial. Astfel, România are două sportive în top 20 WTA: Simona Halep (1) și Mihaela Buzărnescu (20).

Pentru Buzărnescu, San Jose a fost a treia finală disputată în carieră, primele două fiind pierdute la Hobart şi Praga.

Până la această victorie din Statele Unite, Mihaela Buzărnescu câștigase din tenis suma de 1.220.896 de dolari. În acest an, veniturile din tenis s-au ridicat la 844.079 de dolari.