Scriu despre publicitate și media de 20 de ani. În 2013, am publicat cartea de interviuri „Primul an de publicitate”.

SportsMoney |
|

Jucătorii cu cele mai mari venituri din tenis în 2015

Campionul sârb Novak Djokovic conduce confortabil în topul jucătorilor cu cele mai mari venituri obținute din turnee, după prima jumătate a actualului sezon din tenisul profesionist.
djokovic

Până în această săptămână, Novak Djokovic (28 de ani) a câștigat șase turnee în 2015: două Grand Slam (Wimbledon și Australian Open) și patru Masters-uri de 1000 de puncte (Roma, Miami, Monte Carlo și Indian Wells). În plus, a ajuns în finala de la Roland Garrsos, pierzând dramatic în fața elvețianului Stan Wawrinka. Turneul de la Paris este singurul Grand Slam care lipsește din palmaresul juăcătorul sârb. În acest an, Novak Djokovic (foto) a câștigat din tenis 9.924.289 dolari. În întreaga sa carieră, veniturile se ridică la 82.346.218 dolari.

VEZI CE AUDIENȚE MAI FACE CANALUL PUBLIC TVR2!

Pe locul secund în topul veniturilor din acest an se situează britanicul Andy Murray (28 de ani, născut în Scoția), cu 4.728.966 dolari. A câștigat trei turnee și a ajuns în finala de la Australian Open.

Marele campion elvețian Roger Federer (34 de ani) a strâns în acest an 3.794.909 dolari. Dar veniturile sale totale din tenis se ridică la 92.415.573 dolari, peste rivalul său, spaniolul Rafael Nadal (73.577.294 dolari). În 2015, Roger Federer a câștigat patru turnee și a ajuns în finala de la Wimbledon.