FacebookTwitterLinkedIn

Acest nivel a fost atins după ce, în data de 3 decembrie, indicele ROBOR la 3 luni a atins un maxim de 2,22%, în data de 5 decembrie 2017, nivel pe care nu-l mai atinsese din octombrie 2014, când a atins și praguri mult mai ridicate.

Toate explicațiile. Dragoș Popescu (arbitragist BNR): ROBOR, în cuvinte și fără emoție

De asemenea, indicele ROBOR la 6 luni a urcat de la 2,46% la 2,41%, vineri, nivel pe care nu l-a mai atins din 30 octombrie 2014. 

Indicele ROBOR la 9 luni a urcat astăzi la 2,52%, față de 2,48%, vineri, nivel la care n-a mai ajuns din 29 octombrie 2014 (2,51%) – 28 octombrie 2018 (2,55%). 

În plus, indicele ROBOR la 12 luni a urcat la 2,57% față de 2,53%, vineri, nivel pe care nu-l mai atinsese din 27 octombrie 2014, de 2,68%. 

De menționat că, spre deosebire de situația din prezent, în octombrie 2014, indicii ROBOR erau pe un trend de scădere.

Isărescu, despre evoluția ROBOR: „Nu vindem iluzii populației. S-a ieșit din perioada dobânzilor foarte scăzute peste tot în lume”

Creșterea indicilor ROBOR ar putea fi cauzată de scăderea lichidității din piață, situația putând fi similară cu cea de la finele lunii septembrie 2017. Atunci, de la sub 1% indicii ROBOR au depășit 2%, spre finalul anului stabilizându-se în jurul acestui nivel.

Pentru a stopa creșterea ROBOR, în ultimele trei luni ale anului trecut, BNR a injectat în piață, prin operațiuni repo, aproape 43,7 miliarde de lei, în condițiile în care nu mai făcuseră asemenea operațiuni din august 2015. Suma este aproape jumătate comparativ cu nivelul operațiunile făcute în 2013, de 92 de miliarde de lei, și cu 54% peste nivelul cumulat din 2014 – 2015, care a fost de 28,4 miliarde de lei. 

Isărescu despre menținerea dobânzii de politică monetară la 2,25%: Dobânzile la depozitele pentru populație n-au fost majorate suficient, iar leul se putea aprecia prea mult. Inflația se va plafona la 5%, în următoarea perioadă

La data de 4 aprilie, BNR a menținut rata dobânzii de politică monetară la 2,25% pe an, nivel stabilit începând cu 8 februarie, susținând că încă nu și-au atins ținta celelalte două modificări dina cest an.

Mugur Isărescu, Guvernatorul BNR, a spus că instituția a hotărât să mențină rata dobânzii de politică monetară la 2,25% pe an, pentru că efectele precedentelor două majorări, din ianuarie și din februarie, nu se văd încă în piață, BCE nu a luat deciziile preconizate, astfel că riscul este ca lupta „prea dură” cu inflația să aibă mai multe efecte nedorite în economie, dar această decizie nu a fost influențată decisiv de peisajul politic, deși n-au fost indiferenți la acesta.