, Staff

SportsMoney |
|

Florin Mergea a câştigat proba de dublu a turneului de la Madrid

Perechea Florin Mergea/Rohan Bopanna (România/India) a câştigat proba de dublu din cadrul turneului de 1000 de puncte de la Madrid, informează Mediafax. Este cea mai bună performanţă din cariera jucătorului român.
Florin Mergea

Mergea şi Bopanna au învins în finală cuplul Marcin Matkowski/Nenad Zimonjici (Polonia/Serbia) cu scorul de 6-2, 6-7 (5), 11-9. Astfel, Mergea a obţinut cel de-al patrulea titlu din carieră la dublu, iar Bopanna al 13-lea. Cei doi joacă împreună din acest an.

Premiul total pentru câştigarea turneului Madrid Open este de 247.560 de euro, la care se adaugă câte 1.000 de puncte în clasamentul ATP de dublu.

Ion Ţiriac, proprietarul turneului de la Madrid, i-a premiat pe Mergea şi Bopanna.

Până la această performanță, Florin Mergea (30 de ani) a câștigat în 2015 venituri din tenis în valoare de 113.163 euro. În carieră, jucătorul român a obținut 653.903 euro. Partenerul său, Rohan Bopanna (35 de ani) a câștigat 2.358.030 în carieră și 131.053 euro în acest an.