<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	>

<channel>
	<title>Andreea Neacșu - - Forbes.ro</title>
	<atom:link href="https://www.forbes.ro/author/andreea-neacsu/feed" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://www.forbes.ro</link>
	<description>Forbes Romania - The heart of business</description>
	<lastBuildDate>Thu, 27 Aug 2026 09:13:29 +0000</lastBuildDate>
	<language>ro-RO</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=7.1</generator>

<image>
	<url>https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2021/05/favicon.ico</url>
	<title>Andreea Neacșu - - Forbes.ro</title>
	<link>https://www.forbes.ro</link>
	<width>32</width>
	<height>32</height>
</image> 
	<item>
		<title>IZI ajunge la un milion de ambalaje SGR colectate lunar</title>
		<link>https://www.forbes.ro/izi-ajunge-la-un-milion-de-ambalaje-sgr-colectate-lunar-518244</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 27 Aug 2026 09:13:26 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518244</guid>

					<description><![CDATA[<p>Sistemul IZI de returnare a ambalajelor cu sacul a depășit pragul de 1 milion de ambalaje SGR colectate într-o singură lună, la câteva luni după ce compania anunța atingerea primului milion de ambalaje colectate de la lansarea proiectului. Atingerea noului prag indică o creștere a utilizării sistemului de returnare cu sacul și o consolidare a ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/izi-ajunge-la-un-milion-de-ambalaje-sgr-colectate-lunar-518244">IZI ajunge la un milion de ambalaje SGR colectate lunar</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/bottle-return-system.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>Sistemul IZI de returnare a ambalajelor cu sacul a depășit pragul de 1 milion de ambalaje SGR colectate într-o singură lună, la câteva luni după ce compania anunța atingerea primului milion de ambalaje colectate de la lansarea proiectului.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Atingerea noului prag indică o creștere a utilizării sistemului de returnare cu sacul și o consolidare a bazei de utilizatori. Compania susține că timpul redus necesar pentru predarea ambalajelor și eliminarea procesului de introducere individuală a recipientelor în automatele clasice au contribuit la adoptarea serviciului.</p>



<p class="wp-block-paragraph">În prezent, aproximativ 24.000 de persoane sunt înregistrate în aplicația IZI, numărul utilizatorilor dublându-se în ultimele patru luni.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Rețeaua înregistrează peste 35.000 de depuneri de saci lunar, volum pe care compania îl compară cu totalul depunerilor realizate în primele șase luni de la lansarea proiectului. Rata de revenire raportată este de 90%, ceea ce înseamnă că nouă din zece utilizatori care au folosit sistemul au revenit în lunile următoare pentru o nouă predare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pentru a susține creșterea volumului de ambalaje colectate, sistemul operează în prezent 27 de centre de returnare, distribuite în cinci orașe: Iași, Botoșani, Suceava, Dumbrăveni și Dorohoi.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Faptul că am reușit să obținem rezultatele anterioare din șase luni într-o singură lună de operațiuni este o realizare importantă a echipei, dar mai ales o dovadă de încredere și validare din partea celor 24.000 de utilizatori”, a declarat Ștefan Parascanu, fondatorul IZI. El a adăugat că dezvoltarea rețelei va continua, obiectivul companiei fiind extinderea modelului de returnare cu sacul și în alte zone din România.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Procesul de returnare presupune scanarea unui cod QR din aplicație, aplicarea pe sac a unei etichete tipărite automat și predarea acestuia la unul dintre containerele sistemului. Potrivit companiei, contravaloarea garanției aferente ambalajelor este transferată în aproximativ 24 de ore pe cardul bancar asociat contului utilizatorului.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Aplicația este disponibilă gratuit în App Store și Google Play, iar utilizatorii pot consulta prin intermediul hărții din aplicație locațiile centrelor de returnare. Aceasta este prezentată drept o soluție de returnare cu sacul integrată în Sistemul de Garanție-Returnare (SGR). Modelul utilizează tehnologie și plăți automate pe card pentru a reduce timpul necesar predării ambalajelor.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/izi-ajunge-la-un-milion-de-ambalaje-sgr-colectate-lunar-518244">IZI ajunge la un milion de ambalaje SGR colectate lunar</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Eurowind Energy România obține avize pentru 2.307 MW de capacitate regenerabilă</title>
		<link>https://www.forbes.ro/eurowind-energy-romania-obtine-avize-pentru-2-307-mw-de-capacitate-regenerabila-518240</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 27 Aug 2026 08:55:15 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518240</guid>

					<description><![CDATA[<p>Eurowind Energy România a obținut în luna iunie Avizele Tehnice de Racordare (ATR) pentru șapte proiecte de energie regenerabilă, cu o capacitate cumulată de 2.307,4 MW. Portofoliul include proiecte eoliene, fotovoltaice și de stocare în baterii, amplasate în județele Constanța, Prahova, Botoșani, Brăila și Galați. Cel mai mare proiect este planificat în județul Botoșani și ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/eurowind-energy-romania-obtine-avize-pentru-2-307-mw-de-capacitate-regenerabila-518240">Eurowind Energy România obține avize pentru 2.307 MW de capacitate regenerabilă</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/renewable-energy-4.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>Eurowind Energy România a obținut în luna iunie Avizele Tehnice de Racordare (ATR) pentru șapte proiecte de energie regenerabilă, cu o capacitate cumulată de 2.307,4 MW. </strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Portofoliul include proiecte eoliene, fotovoltaice și de stocare în baterii, amplasate în județele Constanța, Prahova, Botoșani, Brăila și Galați.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Cel mai mare proiect este planificat în județul Botoșani și are o capacitate vizată de aproximativ 1.188 MW. Investiția presupune dezvoltarea etapizată a nouă parcuri eoliene, cu lucrările programate să înceapă în jurul anului 2031.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Celelalte proiecte pentru care compania a obținut avizele sunt dezvoltate în Albești, județul Constanța — 900 MW eolian —, Mănești, județul Prahova — 49 MW fotovoltaic și stocare în baterii —, precum și în Stăncuța, județul Brăila — 49,6 MW eolian. În județul Galați, Eurowind Energy are în plan proiecte eoliene la Liești și Slobozia Conachi, de câte 49,6 MW, și la Pechea, cu 21,6 MW.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Obținerea ATR-urilor reprezintă o etapă necesară în procesul de racordare la rețeaua electrică a viitoarelor capacități de producție. Potrivit companiei, proiectele sunt prevăzute pentru conectarea la Sistemul Energetic Național după 2030, însă calendarul depinde de consolidarea rețelei, precum și de obținerea autorizațiilor de construcție.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Avem în prezent un pipeline de aproximativ 7,5 GW în diferite stadii de dezvoltare și am început deja lucrările la parcurile eoliene Frumușița și Vector din județul Galați și Pecineaga Nord-Est din județul Constanța – un total de 138 MW de energie curată în rețea”, a declarat Adrian Dobre, Country Manager Eurowind Energy România.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Potrivit acestuia, noile avize reprezintă „un pas esențial” pentru dezvoltarea portofoliului companiei, în timp ce realizarea proiectelor va depinde de evoluția infrastructurii de transport și distribuție și de obținerea autorizațiilor necesare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Eurowind Energy este prezentă pe piața din România din 2011. Compania operează în prezent patru parcuri solare — Hălchiu, Măgurele, Pufești și Teiuș — și un parc eolian, Pecineaga.</p>



<p class="wp-block-paragraph">În total, compania are în operare 184 MW în România, dintre care 60 MW reprezintă capacitate de stocare în baterii la Teiuș. Pipeline-ul local este estimat la aproximativ 7,5 GW, în diferite etape de dezvoltare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">La nivel internațional, Eurowind Energy A/S este o companie daneză specializată în dezvoltarea, construcția și operarea proiectelor de energie regenerabilă. Portofoliul său include proiecte eoliene și solare, dar și soluții de hidrogen, biogaz, conversie a energiei electrice în căldură și stocare în baterii. Compania a fost fondată în 2006 și are peste 700 de angajați, cu operațiuni în 16 piețe din Europa și Statele Unite.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/eurowind-energy-romania-obtine-avize-pentru-2-307-mw-de-capacitate-regenerabila-518240">Eurowind Energy România obține avize pentru 2.307 MW de capacitate regenerabilă</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Adani Energy Solutions câștigă un contract de 493 mil. de dolari pentru o rețea de transport al energiei regenerabile</title>
		<link>https://www.forbes.ro/adani-energy-solutions-castiga-un-contract-de-493-mil-de-dolari-pentru-o-retea-de-transport-al-energiei-regenerabile-518237</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 27 Aug 2026 08:36:08 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518237</guid>

					<description><![CDATA[<p>Adani Energy Solutions, companie din grupul indian Adani, a obținut un contract în valoare de 47 mld. de rupii, echivalentul a aproximativ 493 mil. de dolari, pentru dezvoltarea unei infrastructuri de transport al energiei în statul Maharashtra. Proiectul va permite transferul a până la 4.500 MW de energie regenerabilă și energie provenită din sisteme de ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/adani-energy-solutions-castiga-un-contract-de-493-mil-de-dolari-pentru-o-retea-de-transport-al-energiei-regenerabile-518237">Adani Energy Solutions câștigă un contract de 493 mil. de dolari pentru o rețea de transport al energiei regenerabile</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/renewable-energy-3.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>Adani Energy Solutions, companie din grupul indian Adani, a obținut un contract în valoare de 47 mld. de rupii, echivalentul a aproximativ 493 mil. de dolari, pentru dezvoltarea unei infrastructuri de transport al energiei în statul Maharashtra. </strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Proiectul va permite transferul a până la 4.500 MW de energie regenerabilă și energie provenită din sisteme de stocare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Lucrările urmează să fie finalizate în 36 de luni, iar infrastructura va extinde portofoliul Adani Energy Solutions cu 562 de kilometri de linii de transport și 9.000 MVA de capacitate de transformare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Proiectul face parte din eforturile Indiei de a-și extinde rețeaua electrică pentru a putea integra volume tot mai mari de energie produsă din surse regenerabile și capacități de stocare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Noua infrastructură va facilita transportul energiei regenerabile produse în Karnataka către centrele de consum din Maharashtra.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Proiectul este destinat să susțină dezvoltarea capacităților de stocare prin hidrocentrale cu pompaj din zonele Satara, Pune și regiunea metropolitană Mumbai.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pachetul de lucrări include construirea unei noi stații electrice în Satara, realizarea unei linii de transport între Kolhapur și Satara, precum și modernizarea stației de colectare a energiei din Kolhapur.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Investiția vine într-un moment în care India accelerează dezvoltarea infrastructurii de transport necesare pentru integrarea noilor capacități de producție.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Țara și-a stabilit pentru 2030 obiectivul de a ajunge la 500 GW de capacitate electrică din surse non-fosile, ceea ce presupune extinderea rețelelor care conectează noile centrale regenerabile și sistemele de stocare cu marile centre de consum.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Capacitățile de stocare prin pompaj reprezintă una dintre componentele importante ale acestei strategii, întrucât pot furniza energie atunci când producția din surse variabile, precum solarul și eolianul, este mai redusă.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Contractul consolidează expunerea Adani Energy Solutions pe segmentul infrastructurii de transport al energiei și leagă două dintre componentele centrale ale tranziției energetice a Indiei: creșterea producției regenerabile și extinderea capacităților de stocare.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/adani-energy-solutions-castiga-un-contract-de-493-mil-de-dolari-pentru-o-retea-de-transport-al-energiei-regenerabile-518237">Adani Energy Solutions câștigă un contract de 493 mil. de dolari pentru o rețea de transport al energiei regenerabile</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Enery și Orange Slovensko semnează un PPA pe 10 ani pentru energie solară produsă în Slovacia</title>
		<link>https://www.forbes.ro/enery-si-orange-slovensko-semneaza-un-ppa-pe-10-ani-pentru-energie-solara-produsa-in-slovacia-518134</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Aug 2026 12:54:41 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518134</guid>

					<description><![CDATA[<p>Enery și Orange Slovensko au semnat un acord de achiziție de energie electrică (PPA) cu o durată de 10 ani, prin care operatorul telecom va cumpăra energie regenerabilă produsă de un nou parc fotovoltaic din Slovacia. Centrala, cu o capacitate de 12,5 MWp, este programată să intre în funcțiune în 2027. Acordul prevede livrarea a ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/enery-si-orange-slovensko-semneaza-un-ppa-pe-10-ani-pentru-energie-solara-produsa-in-slovacia-518134">Enery și Orange Slovensko semnează un PPA pe 10 ani pentru energie solară produsă în Slovacia</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/solar-energy-2.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>Enery și Orange Slovensko au semnat un acord de achiziție de energie electrică (PPA) cu o durată de 10 ani, prin care operatorul telecom va cumpăra energie regenerabilă produsă de un nou parc fotovoltaic din Slovacia. </strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Centrala, cu o capacitate de 12,5 MWp, este programată să intre în funcțiune în 2027.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Acordul prevede livrarea a 125.030 MWh de energie regenerabilă pe durata celor 10 ani. Energia va proveni de la o centrală fotovoltaică ce urmează să fie construită în regiunea Banská Bystrica, cu o capacitate instalată de 12,5 MWp.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Parcul este programat să devină operațional în 2027 și este estimat să producă aproximativ 15 GWh de energie electrică anual. Producția ar fi echivalentă consumului a circa 4.520 de gospodării și ar permite evitarea emiterii a aproximativ 1.125 de tone de CO₂ pe an, potrivit estimărilor companiilor.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pentru Orange Slovensko, acesta este primul acord Corporate PPA încheiat de companie. Contractul oferă acces pe termen lung la energie regenerabilă și o mai mare predictibilitate a costurilor cu energia, în condițiile în care consumul de electricitate reprezintă unul dintre factorii importanți în operarea rețelei telecom.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Este al treilea Corporate PPA cu Orange, după două acorduri cu Orange România și acum extinderea parteneriatului în Slovacia. Pentru noi, acesta este modelul unui parteneriat energetic de succes: să creștem împreună cu clienții noștri în mai multe piețe, oferind acces pe termen lung la energie regenerabilă, vizibilitate mai bună asupra costurilor și o cale concretă către obiectivele de sustenabilitate”, a declarat Severin Vartigov, Chief Commercial Officer al Enery.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Acordul face parte din strategia Orange Slovensko de reducere a impactului operațiunilor asupra mediului. Compania afirmă că energia solară alimentează deja 636 de stații de bază, în timp ce baterii moderne pe litiu sunt instalate în aproximativ 500 de locații.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Orange Slovensko operează, de asemenea, o centrală electrică virtuală (VPP), iar noul PPA urmează să extindă accesul companiei la energie regenerabilă produsă local.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Am început prin introducerea energiei solare, care alimentează acum 636 dintre stațiile noastre de bază. Apoi am devenit unul dintre primii operatori din lume care au adoptat baterii moderne pe litiu, instalate în prezent în 500 dintre locațiile noastre, și am lansat propria noastră centrală electrică virtuală”, a declarat Mariusz Gatza, CEO al Orange Slovensko.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Potrivit acestuia, consumul și costurile cu energia sunt factori importanți pentru operarea rețelei, iar accesul pe termen lung la energia produsă de noua centrală fotovoltaică ar putea acoperi, în perspectivă, o parte semnificativă din consumul de electricitate al rețelei.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pentru Enery, contractul cu Orange Slovensko este al doilea Corporate Green PPA în Slovacia și extinde portofoliul companiei de contracte pe termen lung cu clienți comerciali și industriali din Europa Centrală și de Est.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Enery are în prezent aproximativ 2 GW de capacități regenerabile în operare și construcție, cu o producție anuală de 1.095 GWh de energie electrică. Compania estimează că această producție poate alimenta echivalentul a peste 1 milion de gospodării și poate evita aproximativ 625.069 de tone de CO₂ anual.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Portofoliul de proiecte aflat în dezvoltare se ridică la aproape 10 GW, în 10 țări din Europa Centrală și de Est. În zona de stocare, Enery gestionează peste 6 GWh de capacitate de baterii aparținând unor terți.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Orange este unul dintre principalii operatori telecom din Slovacia. La 30 iunie 2026, compania avea 2,362 milioane de clienți mobili, 331.000 de clienți de internet fix și 194.000 de clienți de televiziune digitală.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Serviciile mobile sunt furnizate prin rețelele 2G, 4G și 5G, Orange fiind primul operator din Slovacia care a implementat o rețea 5G Standalone (5G SA), în martie 2025.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Rețeaua de internet fix este disponibilă atât prin infrastructura proprie de fibră optică, cât și prin rețele partenere, cu aproape 1,8 milioane de gospodării având acces la serviciile respective.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Acordul marchează intrarea Orange Slovensko pe piața Corporate PPA și adaugă o nouă centrală regenerabilă în portofoliul susținut prin contracte pe termen lung. Pentru Enery, contractul consolidează strategia de furnizare de energie verde către consumatori comerciali și industriali din regiune.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/enery-si-orange-slovensko-semneaza-un-ppa-pe-10-ani-pentru-energie-solara-produsa-in-slovacia-518134">Enery și Orange Slovensko semnează un PPA pe 10 ani pentru energie solară produsă în Slovacia</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>WALDEVAR și SANY încep lucrările la un proiect solar de 95 MWp și stocare de 220 MWh în România</title>
		<link>https://www.forbes.ro/waldevar-si-sany-incep-lucrarile-la-un-proiect-solar-de-95-mwp-si-stocare-de-220-mwh-in-romania-518131</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Aug 2026 12:43:36 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518131</guid>

					<description><![CDATA[<p>WALDEVAR Holding și SANY au început lucrările la proiectul energetic Dobrești, o investiție care combină o centrală fotovoltaică de 95 MWp cu un sistem de stocare în baterii de 220 MWh și infrastructură proprie de racordare la rețeaua de înaltă tensi. Centrala este estimată să producă aproximativ 135 GWh de energie electrică anual. Proiectul Dobrești ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/waldevar-si-sany-incep-lucrarile-la-un-proiect-solar-de-95-mwp-si-stocare-de-220-mwh-in-romania-518131">WALDEVAR și SANY încep lucrările la un proiect solar de 95 MWp și stocare de 220 MWh în România</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/solar-project.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>WALDEVAR Holding și SANY au început lucrările la proiectul energetic Dobrești, o investiție care combină o centrală fotovoltaică de 95 MWp cu un sistem de stocare în baterii de 220 MWh și infrastructură proprie de racordare la rețeaua de înaltă tensi. </strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Centrala este estimată să producă aproximativ 135 GWh de energie electrică anual.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Proiectul Dobrești integrează 95 MWp de capacitate fotovoltaică și un sistem de stocare cu baterii (BESS) de 220 MWh. Energia produsă în timpul zilei va putea fi stocată și livrată în rețea după apus și înainte de răsărit, contribuind la flexibilizarea producției regenerabile.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Infrastructura proiectului include o stație de transformare 110 kV/20 kV și o linie subterană de transport de 110 kV, dedicate conectării centralei la sistemul energetic.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Potrivit estimărilor proiectului, centrala fotovoltaică va genera aproximativ 135 GWh de energie electrică anual, echivalentul consumului de electricitate pentru circa 50.000 de gospodării.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Producția anuală este estimată să evite emiterea a aproximativ 40.000 de tone de CO₂. Proiectul urmărește astfel nu doar creșterea producției locale din surse regenerabile, ci și integrarea acesteia în sistemul energetic prin capacitatea de stocare și infrastructura de rețea aferentă.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Sistemul BESS de 220 MWh va permite mutarea unei părți din energia produsă în intervalele cu radiație solară ridicată către perioadele în care producția fotovoltaică scade.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Capacitatea de stocare va putea contribui și la echilibrarea rețelei, într-un context în care România își extinde capacitățile de producție din surse regenerabile.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Pentru WALDEVAR, proiectul Dobrești este un reper într-un moment important al dezvoltării companiei – definit de amploare, complexitate tehnică și capacitatea de execuție pe care o mobilizăm”, a declarat Christian Leonte, CEO al WALDEVAR Holding.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Compania susține că experiența în execuția infrastructurii energetice și capacitatea de implementare reprezintă avantaje pentru realizarea proiectului într-un ritm competitiv. Leonte a subliniat potențialul colaborării cu SANY pentru dezvoltarea unor proiecte similare în România și în alte piețe europene.</p>



<p class="wp-block-paragraph">SANY este implicată în proiect prin divizia sa de microrețele. Reprezentanții companiei au evidențiat experiența WALDEVAR în proiecte de infrastructură energetică de mari dimensiuni și importanța colaborării pentru dezvoltarea proiectului Dobrești.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Suntem încântați să consolidăm colaborarea strategică cu WALDEVAR prin acest proiect. Parteneriatul cu un lider al industriei, a cărui expertiză locală și reputație sunt aliniate viziunii noastre regionale, ne oferă încredere în succesul comun”, a declarat Guo Ruiguang, președintele Consiliului de Administrație al SANY Microgrid Business Unit.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Xuzhongtian, general manager al SANY Micro Grid Unit, a declarat că expertiza tehnică și capacitatea de execuție a WALDEVAR sunt importante pentru realizarea infrastructurii la standarde ridicate de performanță și fiabilitate pe termen lung.</p>



<p class="wp-block-paragraph">În contextul extinderii capacităților regenerabile din România, proiectul Dobrești combină trei componente — producție fotovoltaică, stocare și infrastructură de rețea. Potrivit dezvoltatorilor, această configurație poate susține integrarea unei cantități mai mari de energie regenerabilă și poate contribui la obiectivele de securitate energetică și decarbonizare ale României.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/waldevar-si-sany-incep-lucrarile-la-un-proiect-solar-de-95-mwp-si-stocare-de-220-mwh-in-romania-518131">WALDEVAR și SANY încep lucrările la un proiect solar de 95 MWp și stocare de 220 MWh în România</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Fabrică pentru reciclarea sticlei cu o capacitate de 80.000 tone/an; investiție de 7,4 mil. de euro</title>
		<link>https://www.forbes.ro/fabrica-pentru-reciclarea-sticlei-cu-o-capacitate-de-80-000-tone-an-investitie-de-74-mil-de-euro-518127</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Aug 2026 12:31:13 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518127</guid>

					<description><![CDATA[<p>O fabrică cu o capacitate de 80.000 de tone pe an, una dintre cele mai mari investiții în reciclarea sticlei din regiune, cu o valoare de aproximativ 7,4 milioane de euro, a fost inaugurată la Buzău. Potrivit investitorului, proiectul reprezintă un reper pentru infrastructura economiei circulare și una dintre cele mai importante investiții recente în ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/fabrica-pentru-reciclarea-sticlei-cu-o-capacitate-de-80-000-tone-an-investitie-de-74-mil-de-euro-518127">Fabrică pentru reciclarea sticlei cu o capacitate de 80.000 tone/an; investiție de 7,4 mil. de euro</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/glass-recycling.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>O fabrică cu o capacitate de 80.000 de tone pe an, una dintre cele mai mari investiții în reciclarea sticlei din regiune, cu o valoare de aproximativ 7,4 milioane de euro, a fost inaugurată la Buzău.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Potrivit investitorului, proiectul reprezintă un reper pentru infrastructura economiei circulare și una dintre cele mai importante investiții recente în dezvoltarea capacității de reciclare a sticlei din România și Europa de Sud-Est.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Fabrica inaugurată de ABS 2000 la Buzău adaugă o capacitate de 80.000 de tone pe an într-un moment în care economia circulară trece de la obiective și strategii la investiții industriale concrete. Noua unitate ABS 2000 procesează sticlă post-consum și o transformă într-o materie primă secundară pregătită pentru a fi reintrodusă în circuitul economic și utilizată de industrie. Cu o capacitate de până la 80.000 de tone de sticlă pe an, fabrica contribuie la dezvoltarea infrastructurii necesare pentru valorificarea unui volum semnificativ de sticlă post-consum și la consolidarea lanțului circular dintre colectare, sortare, procesare și producția unor noi ambalaje”, a transmis investitorul, societatea ABS 2000, prin intermediul unui comunicat de presă.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Această investiție înseamnă mult mai mult decât o nouă fabrică. Înseamnă o capacitate industrială construită pentru viitorul economiei circulare. Prin cei 80.000 de tone de sticlă care pot fi procesați anual, creăm premisele pentru valorificarea la o scară semnificativ mai mare a unei resurse care trebuie să rămână în economie. Avem nevoie de infrastructură, tehnologie și parteneriate solide pentru ca reciclarea să funcționeze eficient. Aceasta este direcția în care investim și în care credem”, a declarat Serghei Balica, CEO ABS 2000 Buzău.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Investiția va contribui, printre altele, la dezvoltarea capacității de reciclare a sticlei, consolidarea infrastructurii economiei circulare, transformarea sticlei post-consum într-o materie primă secundară de calitate, diminuarea cantităților de deșeuri eliminate prin depozitare și creșterea cooperării regionale dintre România, Republica Moldova și Bulgaria.&nbsp;</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/fabrica-pentru-reciclarea-sticlei-cu-o-capacitate-de-80-000-tone-an-investitie-de-74-mil-de-euro-518127">Fabrică pentru reciclarea sticlei cu o capacitate de 80.000 tone/an; investiție de 7,4 mil. de euro</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>AgriPortal estimează o recoltă de 8,67 mil. de tone de porumb și 3,06 mil. de tone de floarea-soarelui</title>
		<link>https://www.forbes.ro/agriportal-estimeaza-o-recolta-de-867-mil-de-tone-de-porumb-si-306-mil-de-tone-de-floarea-soarelui-in-romania-518105</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Aug 2026 09:35:14 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518105</guid>

					<description><![CDATA[<p>România ar putea obține în sezonul agricol 2026/27 o producție de 8,67 mil. de tone de porumb și 3,06 mil. de tone de floarea-soarelui, potrivit estimărilor AgriPortal realizate în urma Summer Crop Tour desfășurat în august. Randamentele ambelor culturi sunt prognozate cu 34% peste nivelurile sezonului precedent, însă suprafața cultivată cu porumb este în scădere. ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/agriportal-estimeaza-o-recolta-de-867-mil-de-tone-de-porumb-si-306-mil-de-tone-de-floarea-soarelui-in-romania-518105">AgriPortal estimează o recoltă de 8,67 mil. de tone de porumb și 3,06 mil. de tone de floarea-soarelui</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/corn-and-sunflower-harvest.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>România ar putea obține în sezonul agricol 2026/27 o producție de 8,67 mil. de tone de porumb și 3,06 mil. de tone de floarea-soarelui, potrivit estimărilor AgriPortal realizate în urma Summer Crop Tour desfășurat în august. </strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Randamentele ambelor culturi sunt prognozate cu 34% peste nivelurile sezonului precedent, însă suprafața cultivată cu porumb este în scădere.</p>



<p class="wp-block-paragraph">AgriPortal estimează producția de porumb a României din sezonul 2026/27 la 8,67 milioane de tone, cu aproximativ 20% peste cele 7,22 milioane de tone raportate pentru sezonul 2025/26.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Creșterea este susținută în principal de productivitate. Randamentul mediu este estimat la 5,10 tone/hectar, față de 3,80 tone/hectar în sezonul anterior, ceea ce reprezintă un avans de aproximativ 34%.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Suprafața cultivată cu porumb este însă estimată la un nivel cu peste 10% mai mic decât cele 1,90 milioane de hectare evaluate în sezonul 2025/26. Astfel, creșterea randamentului compensează doar parțial reducerea suprafeței.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Rezultatele din teren indică o revenire puternică a productivității porumbului după mai multe sezoane dificile. Reducerea suprafețelor cultivate arată că fermierii rămân prudenți față de această cultură, iar randamentele mai bune compensează doar parțial această tendință”, a declarat Petar Dimitrov, director general al AgriPortal.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pentru floarea-soarelui, AgriPortal estimează o producție de 3,06 milioane de tone, cu aproximativ 64% peste cele 1,87 milioane de tone din sezonul 2025/26.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Productivitatea medie este prognozată la 2,47 tone/hectar, comparativ cu 1,85 tone/hectar în sezonul precedent, ceea ce înseamnă o creștere de aproximativ 34%.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Suprafața de floarea-soarelui estimată pentru recoltare ajunge la 1,24 milioane de hectare, de la 1,01 milioane de hectare în sezonul anterior. Avansul este de aproximativ 23%.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„Imaginea din teren este mai bună decât cea a sezonului trecut, chiar dacă diferențele regionale rămân importante. La nivel național, măsurătorile noastre indică un sezon bogat pentru ambele culturi”, a declarat Kris Atanasov, analist AgriPortal.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Estimările pentru sezonul 2026/27 au fost realizate în cadrul AgriPortal Summer Crop Tour, evaluarea anuală a culturilor de primăvară din România înainte de recoltare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Ediția din 2026 s-a desfășurat între 10 și 14 august, pe un traseu de 2.390 de kilometri, care a acoperit principalele regiuni agricole ale țării. Evaluarea a urmărit direct în teren potențialul de producție pentru porumb și floarea-soarelui.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Metodologia combină măsurători directe din teren, evaluări regionale și indicatori de vegetație obținuți prin satelit, disponibili la jumătatea lunii august.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Prognozele reprezintă o estimare înaintea recoltării și pot fi revizuite în funcție de evoluția condițiilor meteorologice și de rezultatele efective din campanie.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Prin aceste estimări, AgriPortal anticipează o revenire semnificativă a producțiilor celor două culturi în sezonul 2026/27, după rezultatele mai slabe din sezonul precedent. În cazul porumbului, principalul factor de limitare rămâne suprafața cultivată, în timp ce pentru floarea-soarelui creșterea producției este susținută atât de randamentele mai mari, cât și de extinderea suprafeței recoltate.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/agriportal-estimeaza-o-recolta-de-867-mil-de-tone-de-porumb-si-306-mil-de-tone-de-floarea-soarelui-in-romania-518105">AgriPortal estimează o recoltă de 8,67 mil. de tone de porumb și 3,06 mil. de tone de floarea-soarelui</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>Ministerul Mediului a semnat un contract de peste 49 mil. de lei pentru protejarea păsărilor şi a biodiversităţii</title>
		<link>https://www.forbes.ro/ministerul-mediului-a-semnat-un-contract-de-peste-49-mil-de-lei-pentru-protejarea-pasarilor-si-a-biodiversitatii-518096</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Aug 2026 08:31:46 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518096</guid>

					<description><![CDATA[<p>Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) anunţă semnarea contractul de finanţare pentru proiectul „Consolidarea sistemului naţional de gestiune şi monitorizare a speciilor de păsări din România”, cu o valoare totală de peste 49 mil. de lei. Din valoarea totală alocată proiectului, 41,7 milioane de lei reprezintă cofinanţare din partea Uniunii Europene (UE). Proiectul se va ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/ministerul-mediului-a-semnat-un-contract-de-peste-49-mil-de-lei-pentru-protejarea-pasarilor-si-a-biodiversitatii-518096">Ministerul Mediului a semnat un contract de peste 49 mil. de lei pentru protejarea păsărilor şi a biodiversităţii</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/protecting-biodiversity.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) anunţă semnarea contractul de finanţare pentru proiectul „Consolidarea sistemului naţional de gestiune şi monitorizare a speciilor de păsări din România”, cu o valoare totală de peste 49 mil. de lei.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Din valoarea totală alocată proiectului, 41,7 milioane de lei reprezintă cofinanţare din partea Uniunii Europene (UE).</p>



<p class="wp-block-paragraph">Proiectul se va desfăşura în perioada 2025-2029 şi este finanţat prin Programul Dezvoltare Durabilă 2021-2027. Obiectivul principal este îmbunătăţirea sistemului naţional de monitorizare şi raportare a speciilor de păsări de interes comunitar, astfel încât România să dispună de informaţii complete şi actualizate privind starea lor de conservare.</p>



<p class="wp-block-paragraph">În cadrul proiectului sunt prevăzute acţiuni, precum: monitorizarea în teren a speciilor de păsări de interes comunitar; colectarea şi analiza datelor la nivel naţional; elaborarea Raportului de ţară privind starea de conservare a speciilor; dezvoltarea unor măsuri de conservare pentru speciile aflate în risc; activităţi de informare şi de conştientizare dedicate publicului.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„România găzduieşte unele dintre cele mai importante populaţii de păsări sălbatice din Europa, iar protejarea acestora contribuie la menţinerea echilibrului ecosistemelor şi la conservarea biodiversităţii pentru generaţiile viitoare. Prin acest proiect, România îşi consolidează capacitatea de monitorizare a biodiversităţii şi îşi îndeplineşte obligaţiile asumate la nivel european privind protecţia speciilor de păsări şi a habitatelor naturale. Natura nu poate fi protejată fără date corecte şi fără monitorizare constantă. De aceea, investim în cunoaştere, cercetare şi conservare, pentru a proteja speciile de păsări şi patrimoniul natural al României, în acord cu standardele europene”, a transmis Ministerul Mediului. </p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/ministerul-mediului-a-semnat-un-contract-de-peste-49-mil-de-lei-pentru-protejarea-pasarilor-si-a-biodiversitatii-518096">Ministerul Mediului a semnat un contract de peste 49 mil. de lei pentru protejarea păsărilor şi a biodiversităţii</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>MVM Energie România dezvoltă un parc fotovoltaic de 24,6 MW în Covasna</title>
		<link>https://www.forbes.ro/mvm-energie-romania-dezvolta-un-parc-fotovoltaic-de-246-mw-in-covasna-518089</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 26 Aug 2026 07:59:54 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518089</guid>

					<description><![CDATA[<p>MVM Energie România a primit autorizația de înființare emisă de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) pentru Centrala Electrică Fotovoltaică Arcuș, un proiect cu o putere electrică maximal instalată în rețea de 24,6 MW, în județul Covasna. Investiția este estimată la 16 milioane de euro, iar centrala este programată să intre în funcțiune ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/mvm-energie-romania-dezvolta-un-parc-fotovoltaic-de-246-mw-in-covasna-518089">MVM Energie România dezvoltă un parc fotovoltaic de 24,6 MW în Covasna</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/photovoltaic-park.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>MVM Energie România a primit autorizația de înființare emisă de Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) pentru Centrala Electrică Fotovoltaică Arcuș, un proiect cu o putere electrică maximal instalată în rețea de 24,6 MW, în județul Covasna. </strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Investiția este estimată la 16 milioane de euro, iar centrala este programată să intre în funcțiune la jumătatea anului 2027.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Proiectul va fi construit în comuna Arcuș, pe un teren de aproximativ 20 de hectare. Capacitatea maximă de evacuare în rețea va fi de 21,21 MW, în timp ce puterea electrică maximal instalată este de 24,6 MW.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Dezvoltarea proiectului a început în 2022, iar autorizația ANRE reprezintă una dintre etapele necesare pentru trecerea la implementarea centralei. Potrivit companiei, lucrările ar urma să fie finalizate, iar centrala pusă în funcțiune, în mijlocul anului 2027.</p>



<p class="wp-block-paragraph">„România este o piață în care MVM își construiește prezența cu o perspectivă pe termen lung. Obținerea autorizației pentru proiectul fotovoltaic de la Arcuș este un pas concret într-un plan de dezvoltare care nu se limitează la un singur proiect, ci urmărește consolidarea activităților noastre atât în producția de energie, cât și în furnizare”, a declarat Gabriel Garai, CEO MVM România.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Energia produsă de centrala fotovoltaică va fi integrată în portofoliul MVM Energie România și va fi utilizată pentru furnizarea de energie către clienții companiei de pe piața locală.</p>



<p class="wp-block-paragraph">La capacitate operațională, centrala este estimată să poată acoperi echivalentul consumului anual de energie electrică pentru aproximativ 12.000 de gospodării. Raportat la suprafața de circa 20 de hectare, proiectul are o capacitate instalată de aproximativ 1,23 MW pe hectar.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Investiția de la Arcuș face parte din strategia Grupului MVM de extindere a capacităților de producție din surse regenerabile. La nivel regional, compania și-a stabilit obiectivul de a dezvolta peste 3.000 MW de noi capacități regenerabile până în 2035.</p>



<p class="wp-block-paragraph">În România, grupul este activ atât în producția de energie din surse regenerabile, cât și în furnizarea de energie electrică și gaze naturale.</p>



<p class="wp-block-paragraph">La nivel de grup, MVM este prezent în 23 de țări, are aproape 20.500 de angajați și deservește aproximativ 11 milioane de clienți. În 2025, compania a raportat vânzări de 40 TWh de energie electrică și 130 TWh de gaze naturale.</p>



<p class="wp-block-paragraph">MVM operează un model integrat pe lanțul energetic, de la producție și infrastructură până la furnizare și servicii energetice, iar strategia regională include dezvoltarea producției regenerabile și reducerea emisiilor.</p>



<p class="wp-block-paragraph">În România, grupul are o prezență de peste 15 ani, iar proiectul fotovoltaic de la Arcuș adaugă o nouă capacitate de producție regenerabilă în portofoliul local.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/mvm-energie-romania-dezvolta-un-parc-fotovoltaic-de-246-mw-in-covasna-518089">MVM Energie România dezvoltă un parc fotovoltaic de 24,6 MW în Covasna</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
		<item>
		<title>SEN a depășit 2.500 MW de capacități noi de producție și stocare în 2026</title>
		<link>https://www.forbes.ro/sen-a-depasit-2-500-mw-de-capacitati-noi-de-productie-si-stocare-in-2026-518020</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Andreea Neacșu]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 25 Aug 2026 12:42:14 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Actualitate]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://www.forbes.ro/?p=518020</guid>

					<description><![CDATA[<p>Sistemul Electroenergetic Național (SEN) a depășit pragul de 2.500 MW de noi capacități de producție și stocare conectate la rețea de la începutul anului 2026. Până la sfârșitul anului, Transelectrica estimează că vor mai fi conectați aproximativ 1.000 MW în centrale fotovoltaice și eoliene și alți 1.000 MW în instalații de stocare. Pragul a fost ...</p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/sen-a-depasit-2-500-mw-de-capacitati-noi-de-productie-si-stocare-in-2026-518020">SEN a depășit 2.500 MW de capacități noi de producție și stocare în 2026</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[<figure class="wp-block-image size-large"> <img decoding="async" loading="lazy" src="https://www.forbes.ro/wp-content/uploads/2026/08/energy-production-and-storage.jpg" alt="" title=""/> </figure>
<p class="wp-block-paragraph"><strong>Sistemul Electroenergetic Național (SEN) a depășit pragul de 2.500 MW de noi capacități de producție și stocare conectate la rețea de la începutul anului 2026. Până la sfârșitul anului, Transelectrica estimează că vor mai fi conectați aproximativ 1.000 MW în centrale fotovoltaice și eoliene și alți 1.000 MW în instalații de stocare.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph">Pragul a fost depășit odată cu conectarea instalației de stocare IS Părău, cu o capacitate de 76,76 MW/150,288 MWh.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Din totalul de 2.514 MW conectați în 2026, capacitățile fotovoltaice reprezintă 1.331 MW, cele de stocare 663 MW, cele eoliene 496 MW, hidrocarburile 20 MW, iar instalațiile pe biogaz 5 MW.</p>



<p class="wp-block-paragraph">La 1 august 2026, SEN dispunea de 989 MW în instalații de stocare, inclusiv sisteme independente și capacități integrate în centrale electrice mixte.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Potrivit estimărilor Transelectrica, până la finalul anului vor fi adăugați circa 2.000 MW din proiecte fotovoltaice, eoliene și de stocare, la care se vor adăuga capacitățile pe gaze naturale ale centralelor de la Mintia și Iernut.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pentru următorii 10 ani, Transelectrica are prevăzut un plan de dezvoltare a Rețelei Electrice de Transport (RET) în valoare de peste 2 miliarde de euro, destinat inclusiv integrării noilor capacități de producție și stocare.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Fii la curent cu tot ce contează în business-ul din România și abonează-te la&nbsp;<a href="https://whatsapp.com/channel/0029VaE4On9GU3BRzZws913b" target="_blank" rel="noopener">canalul nostru de Whatsapp Forbes Romania</a>.</strong></p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>De asemenea, intră în&nbsp;<a href="https://www.messenger.com/channel/forbesromania" target="_blank" rel="noopener">comunitatea Forbes România de pe Facebook</a>&nbsp;și urmărește cele mai importante știri, analize și noutăți din business-ul local și nu numai.</strong></p>
<p>The post <a href="https://www.forbes.ro/sen-a-depasit-2-500-mw-de-capacitati-noi-de-productie-si-stocare-in-2026-518020">SEN a depășit 2.500 MW de capacități noi de producție și stocare în 2026</a> appeared first on <a href="https://www.forbes.ro">Forbes Romania</a>.</p>
]]></content:encoded>
					
		
		
			</item>
	</channel>
</rss>
